Untitled Document

İstanbul Hakkında


İstanbul: Geçmişten bugüne çok değerli bir dünya merkezi olan İstanbul bir yanında Asya’yı, bir diğer yanında da Avrupa’yı kucaklıyor. İstanbul, tarihi coğrafyası, çeşitli tarihi güzellikleriyle geçmişten bugüne birçok uygarlığın merkezi olmuş ve hala da dünyanın dört bir yanından gelenlere ev sahipliği yapan benzersiz bir şehirdir. Geçmişi 300 bin yıl önceye dayanan bu köklü şehir birçok uygarlığın ve kültürün karışımı bir mozaik oluşturmaktadır.

Herhangi bir kapının arkasında veya köşeyi döndüğünüz anda binlerce yıl öncesinden kalan bir mirasla, heykelle karşılaşmanız mümkündür İstanbul’da. Bir İstanbul turuyla veya çevresindeki 39 ilçesine gerçekleştireceğiniz ziyaretle çeşitli tarihi mucizeyi ve doğa harikasını yakalamanız mümkün. İstanbul turunuza sizi parlaklığı ve etkileyici atmosferiyle etkisi altına alacak Kapalı Çarşı ile başlayabilirsiniz. Devamında Aya Sofya’ya geçerek burada da huzur ve güven duygusu ile sarıldığınızı hissedeceksiniz. Boğaz’ın incisi Ortaköy ise, derin mavi sularda muhteşem manzaraların tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi, tüm ihtişamıyla şehrin ortasından geçen İstanbul Boğazı ile İstanbul’da unutulmaz anlar yaşayıp, Akdeniz ve Karadeniz ikliminin karışımı bir havaya şahitlik edebilirsiniz. Yazın sıcak ve nemli bir hava ile karşılaşırken, kışın soğuk ve karlı hava ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Güneş şehri aydınlatmaya başladığında Eminönü’nde uçan martıları seyrederken kıyıda demirlemiş teknelerin adeta sizi selamlarcasına hafifçe sallandıklarını fark edeceksiniz. Dahası, günün ilk ışıkları misinaların etrafında yüzen balıkları aydınlatmayı başladığı sırada şehrin o ferah kokusuna karşı koyamayacaksınız.

Gün batımı şehri her gün bir tablo gibi yansıtıyor. Güneş ve ay birbirini selamlayıp da gün geceye döndüğü sırada Tarihi Yarımada’da camilerin mum ışığı şeklindeki siluetleri yükseliyor. Tam bu sırada kendinizi uygarlıkların beşiğindeki bir ‘Sultan’ gibi hissedeceksiniz.

İki kıtayı birbirine bağlayan bu eşsiz şehirde farklı ülkelerden insanlar ile karşılaşıp çok farklı kültürlerden insanların birlikte büyük bir uyum içinde yaşadığına şahit olacak ve bu sizde tamamen farklı hisler uyandıracaktır.

İstanbul’da yaşanacak ve paylaşılacak çok tecrübe var. Bu sihirli şehri keşfetmeye hazır mısınız?

ÖZETLE TÜRKİYE

Türkiye, 70 milyon nüfusuyla, hızla gelişmeye devam eden laik demokratik sistemiyle Avrupa Birliğine aday bir ülkedir. Avrupa ve Asya arasında köprü oluşturan tek ülke olarak bu konumunun kompleks kültürel yapısının oluşumuna da etkisi olmuştur. Etrafı dört adet deniz ile çevrili olan geniş bir yarımadadır; Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz. Hem beşeri, hem de coğrafi açıdan Türkiye muazzam çeşitliliğe sahip bir ülkedir.

Vize
Tüm katılımcıların geçerli bir pasaporta ihtiyacı vardır. Bazı katılımcıların vizeye de ihtiyacı olabilir. Bunun için lütfen en yakın Türk Elçiliği/ Konsolosluğu ile irtibata geçin. Ülkelerinde diplomatik Türkiye temsilciliği olmayan katılımcılar Türkiye'ye girişte havaalanında vizelerini alabilirler.

Banka ve Döviz Bilgileri
Para birimi "Türk Lirası"dır. Belirli para birimlerini İstanbul'da havaalanında Türk Lirasına çevirmek mümkündür. Bir çok banka haftaiçi 09:00 - 16:30 arasında açıktır. Şehirde daha geç saatlere kadar çalışan banka şubeleri de bulunabilir. Otellerde ve şehir merkezinde/ alışveriş merkezlerinde bulabileceğiniz döviz bürolarında da paranızı Türk Lirasına çevirebilirsiniz.

Kredi Kartı
Birçok otel, restoran ve mağazalar belli başlı uluslararası kredi kartlarını kabul etmektedir

Yerel Saat
GMT +2

Hava Durumu ve Giyim
Ekim sonu itibari ile hava sıcaklığı belirgin bir şekilde düşmeye başlar. İstanbul’da hava gündüzleri ortalama 17 derece, geceleri ise 11 derece civarındadır. Yağmur yağma olasılığı yüksektir. Ve geceleri güzdüze kıyaz-sla hava daha r-serindir. Şemsiyeniz ve kalın kıyafetler yanınıza almayı unutmayın.

İş ve Alışveriş Saatleri
Resmi daireler hafta içi 8:30 – 17:00 arası açıktır ve hafta sonları kapalıdır. Bir çok mağaza haftaiçi ve Cumartesi günleri sabah 09:00’da açılır ve akşam 19:00’a kadar açıktır. Bazı süpermarketler, alışveriş merkezleri, mağazalar, gazete bayileri ve gıda marketleri Pazar günleri de açıktır.

Bahşiş
Tüm ürünlerde ve hizmet alımlarında vergi ve hizmet bedelleri dahil edilmiştir. Zorunlu olmamakla birlikte iyi hizmet karşılığında küçük bir miktar bahşiş beklenmektedir (fatura tutarının %5 - %10 arasında bir rakam)

Elektrik Kaynağı
Mevcut elektrik sistemi Avrupa tipi bağlantılı ve 220 Volts / 50 HZ AC

 

İLETİŞİM

Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. No:18/1 Kat:1
Evran İş Merkezi 34844 Maltepe / İstanbul – Türkiye

Tel. :+90 (216) 477 70 77 / +90 (216) 399 70 77
Faks :+90 (216) 441 70 71

E-posta: imder@imder.org.tr

 

HAKKIMIZDA

İMDER Hakkında
İSDER Hakkında

 

KONGRE

Program
Konuşmacılar
Otel Detayları
Kongre Rehberi

 

KAYIT & KONAKLAMA

Otel Kayıt
Kongre Kayıt
Kayıt Şartları

 

SPONSORLUK

Sponsorluk Bilgileri
Geçmiş Kongreler

2015 © İMDER. Tüm hakları saklıdır Hizmet Şartları | Bize Ulaşın